Bayer Leverkusen tyska mästare – här är spelarna som kan spela EM 2024 

NYHETER
15:22, SÖNDAG 14 APRIL 2024

För första gången i klubbens historia har Bayer Leverkusen, skämtsamt kallade “Neverkusen” för sin (o)förmåga att aldrig riktigt nå hela vägen fram, vunnit Bundesliga-titeln. Flera spelare har fått sitt genombrott under säsongen och kan komma att spela EM i Tyskland 2024. Vi tar en närmare titt på vilka spelarna är.

Inför säsongen hade nog inte många Bayer Leverkusen som en potentiell titelvinnare i den tyska högstaligan. Bayern München har varit den stora giganten i många år och Borussia Dortmund har varit deras främsta utmanare.

Genom att gå obesegrade hittills under säsongen 2023/24 har Bayer Leverkusen lämnat Bayern München bakom sig i tabellen. Dessutom har Bayer Leverkusen chansen på en titel i Europa och Europa League.

Tränaren Mikel Arteta har verkligen fått alla spelare att dra åt samma håll och laget har visat enorm karaktär i många matcher under säsongen, med sena vändningar och avgöranden vid flera tillfällen.

Nu får klubbens supportrar kalla sig för mästare i Tyskland. Bland spelarna som har skrivit in sig i klubbens historieböcker för all framtid finns flera spelare som vi även kommer att få se i EM i Tyskland under sommaren.

 • Granit Xhaka – Schweiz
 • Patrik Schick – Tjeckien
 • Adam Hlozek – Tjeckien
 • Matej Kovar – Tjeckien
 • Jonathan Tah – Tyskland
 • Jonas Hofmann – Tyskland
 • Florian Wirtz – Tyskland
 • Robert Andrich – Tyskland
 • Alejandro Grimaldo – Spanien
 • Josip Stanisic – Kroatien
 • Jeremie Frimpong – Nederländerna

I listan av spelare finns bland annat lagkaptenen Granit Xhaka som sedan flytten från Arsenal snabbt har blivit en bärande spelare även i Bayer Leverkusen. Han står noterad för över 120 landskamper för det schweiziska landslaget.

Florian Wirtz är lagets stora utropstecken under säsongen och har slagit sig in i det tyska landslaget. Han får sällskap av bland annat Jonathan Tah i EM 2024 som av rapporter att döma kommer att starta för Tyskland under turneringen.

En av det tjeckiska landslagets större stjärnor är Patrik Schick, som dessvärre har dragits med flera skador på senare år. Där har också Bayer Leverkusen sparkapital för framtiden.

Bobby Önnhagen
Innehållsskribent och sportexpert. Slukar ett brett spektrum av idrotter där fotboll och fotboll står i fokus.